Проводка в квартирі, вибір кабелю для заміни проводки в квартирі
Великий квартирний ремонт завжди обов'язково включає ще й заміну електричної проводки. І на теї є кілька основних причин.
Перша полягає у терміні давності безпосередньо самої проводки. Практика показує, що будь-які серйозні та капітальні ремонти в середньому проводять лише через 15 або 20 років після того, як квартира була здана. Навіть якщо спочатку проводка була виконана ідеально правильно, то за цей час домашня електромережа точно виявиться зношеною та застарілою. Це означає, що в теорії мешканці житла можуть постраждати, і потрібно попередити небезпеку.
Друга причина – це великий ремонт окремих приміщень та перепланування. Важливо врахувати ще додавання нових електричних приладів, врізання та інші з'єднання нової проводки зі старою вважаються дуже небажаним. Якщо характеристики кабелю або матеріали не збігатимуться, це призведе до замикання.
Отже, міняти проводку чи ні, - вирішує кожен особисто та орієнтується насамперед на термін її давності та потреби.
Як підібрати кабель для електропроводки у квартирі
З чого краще починати? Зазвичай цим питанням ставляться люди, які дуже далекі від електричного монтажу. Кабелів та дротів на ринку дуже багато. Якщо узагальнити, то це приблизно 500 видів та 30 різних марок. Навіть професійні електрики не знають весь точний існуючий на ринку асортимент. Більшість плутається у продукції.
Насамперед важливо відзначити, що вибір дроту для квартири – це питання ціни. Важливіше, щоб матеріал якісно доставляв електрику до приміщення, був безпечним та не бив користувача струмом. Надійність та пожежостійкість – це ключові моменти.
Рекомендується звернути увагу на те, що важливо не тільки купити якісний кабель, а й знайти професійного електрика. Займатися роботою повинна лише спеціально навчена людина з досвідом та допуском.
У цьому матеріалі коротко розповідається про проводи і кабелі, переріз, види, маркування. Так буде простіше розібратися у всій теорії, щоб вибрати найкращий варіант для облаштування домашньої проводки і знати, що робить електрик і чому.
На які характеристики кабелів та проводів потрібно звертати увагу
Почати розмову варто з побутового силового кабелю або дроту, який відрізняється вольтажом від 220 до 380 для передачі струму. Він ідеально підходить для домашньої мережі. Решта видів, представлених на ринку – це телевізійні, нагрівальні, комп'ютерні кабелі, і нині вони у нашому матеріалі не розглядаються.
Загальний перелік характеристик:
- матеріал жили;
- конструкція;
- параметри перетину;
- показник товщини житлової ізоляції та оболонки;
- маркування;
- забарвлення жил;
- сертифікат;
- упаковка;
- стан продукції.
Конструкція та матеріал кабелю
Якщо розглядати склад жили, то вона може бути мідною та алюмінієвою. Вироби із міді вважаються на ринку найбільш надійними. У них нижчий опір, вищий струм, нагрів теж невеликий. Все це, якщо порівнювати товар із алюмінієвим аналогом. Ще варто відзначити, що мідь значно менше піддається окисленню. У неї пластичніший склад і це означає, що без втрати характеристик, властивостей такий кабель точно прослужить довше.
До речі, звернемо вашу увагу на те, що в квартирах робити проводку на основі алюмінієвого кабелю заборонено. Це чітко прописано у правилах влаштування електроустановок.
За конструкцією дроту та кабелі можуть бути одножильними, багатожильними. Ще фахівці називають їх однодротяними та багатодротяними. Більш жорсткими та негнучкими на ринку вважаються одножильні види. Особливо це стосується тих, які мають великий переріз провідника.
Під штукатурку фахівці рекомендують використовувати мідний одножильний кабель. Вважається, що безпосередньо штукатурка зможе створити додатковий захист. Але мало хто обирає саме такий варіант.
Більшість віддає перевагу одножильному багатодротяному кабелю. Він вважається більш пластичним та м'яким. Відомо, що такий виріб чудово справляється з перегинами, поворотами, підходить не тільки для відкритої, але і для прихованої проводки. Найчастіше для проводки електрики в квартиру зараз використовують безпосередньо трижильний однодротяний кабель.
Звернемо увагу на те, що не потрібно плутати дроти, в яких жила складається лише з одного провідника з тими, де вона виготовлена відразу з кількох. Для стаціонарної прокладки у квартирі багатодротяні кабельні матеріали заборонені через високий рівень пожежної небезпеки.
Перетин кабелю для проводки в квартирі
Як правило, цей показник фахівці вимірюють у «квадратах». Йдеться безпосередньо про квадратні міліметри, що вказують на пропускну здатність. Наприклад, один квадрат у мідного кабелю може пропускати від 8 до 10 Ампер струму. Якщо розглядати алюмінієвий аналог, це лише 5 Ампер. Для безпечного функціонування провідника фахівці радять підбирати варіант із запасом пропускної спроможності. Вона впливає безпосередньо на нагрівання дроту і завжди орієнтується на межі допустимої величини. Якщо говорити простіше, потрібно вибрати такий варіант, від якого ізоляція не почне «плисти». Крім цього, при прихованій проводці попередньо обов'язково потрібно враховувати той факт, що вона в кілька разів слабше охолоджується. Це означає, що запас перетину має компенсувати цю характеристику.
До речі, багато новачків часто, через відсутність досвіду, плутають перетин із його діаметром. Це два різні показники. Виміряти діаметр можна за допомогою лінійки, а потім він підставляється у формулу і тільки після цього виходить провести підрахунок площі перерізу.
Ще ми рекомендуємо вам запам'ятати, що підбір кабелю для проводки завжди ведеться у більшу сторону із заокругленням, в жодному разі не в меншу. В ідеалі перетин має бути таким самим, як маркування на кабелі. Експерти допускають виключно мінімальні розбіжності, тому що сертифікується кабель перетину жили, а не опору. Якщо виявиться, що розбіжності суттєві, це означає, що перед користувачем брак або підробка. Як правило, цей аспект досвідчені електрики відразу помічають візуально. Звичайний користувач може провести вимірювання діаметра жили і таким чином розрахувати перетин.
Деякі фахівці рекомендують брати кабель з номінальним показником вище за розрахунковий. Вважається, що таким чином вдасться покрити нестачу перерізу, якщо виявиться, що вона є.
Товщина житлової ізоляції
Кабель поверх ізольованих жил вкритий спеціальною оболонкою. Вона додатково захищає та фіксує жили. Як правило, виготовляють її із ПВХ пластикату, як і жильну ізоляцію. Додатково може використовуватися полімер. Особливість полягає у великій товщині. Як правило, для багатожильних кабелів вона становить 1,8 мм, а для одножильних – 1,4 мм. Також передбачаються відхилення і у менший бік, але важливо, щоб вони були незначними.
Обов'язковий елемент конструкції – спеціальна ізолююча оболонка. Для будь-якого кабелю, що використовуэться для квартирної проводки - вона обов’язкова. Вона використовується навіть для дротів із мінімальною потужністю. Як правило, її вказують на упаковці як подвійну ізоляцію. Так люди отримують повну безпеку під час експлуатації і можуть убезпечити сам провідник від пошкоджень.
Маркування
На оболонці дроту для встановлення електричної проводки у квартирі завжди є маркування. Це спеціальний напис. У ньому міститься вся необхідна інформація, що допомагає зробити правильний вибір. Виробники зазвичай її видавлюють чи пропечатують. Дуже важливо, щоб напис був контрастним, добре читався і був чітким.
У маркуванні вказуються такі характеристики:
- номінал напруги;
- перетин;
- кількість жил;
- марка виробу;
- назва заводу-виробника;
- рік випуску.
Як правило, маркування на виробництві наносять по всій довжині провідника і для цього використовуються лише невеликі інтервали. Якщо не вдається самостійно розшифрувати напис, можна знайти відповідь в інтернеті або звернутися до професіонала, який повністю пояснить всі деталі.
Варто пам'ятати про те, що буквене позначення марки дроту завжди починається безпосередньо з матеріалу жили. Якщо це алюміній, то стоять А, а ось якщо мідь, то тоді буква не вказується, тому всі кабелі, що відносяться до марки ВВГ, відрізняються наявністю мідного провідника.
Забарвлення ізоляції жил
Щодо цієї характеристики обов'язково потрібно знати, що ізоляція буде або повністю одного кольору, або матиме нанесення на оболонку однієї смуги вздовж всього кабелю. Як правило, у другому випадку ширина становить не більше ніж 1 міліметр. Це стандартне виконання. Все інше, що можна побачити, а саме плями або якісь дрібні кольорові вкраплення – не є традиційним фарбуванням. Це вказує на те, що, швидше за все, виріб не відповідатиме стандартам, оскільки виробляли його не на професійному заводі.
В інтернеті можна у вільному доступі знайти спеціальну таблицю кольорів. Як правило, будь-який досвідчений електрик знає її буквально напам'ять. Там вказані не лише відтінки, а й які кольори, якими позначають основні жили. Вони можуть бути фазними, нульовими, заземлюючими і мати свій відтінок. Створюються такі бази для того, щоб при монтажних роботах майстру було зручно орієнтуватись, до якого провідника і що приєднувати. Як правило, заземлення завжди фарбують у жовто-зелений колір, а ось два інші відтінки можуть бути будь-якими.
Упаковка
Зазвичай стандартно всі види проводів виробники пакують у барабан або бухту. Бухти продаються в магазинах, а ось барабани найкраще підходять для оптових покупців, будівельних майданчиків. Додатково до кабелю ще має обов'язково прикріплюватись бирка з описом, незалежно від виду упаковки. Як правило, ця бирка повністю повторює ті написи, що можна побачити на оболонці, але є ще деякі доповнення.
Виробник на бірці вказує:
- товарний знак;
- назва заводу;
- ТУ чи ГОСТ;
- марку;
- номер барабана;
- вага;
- число та довжину відрізків;
- знак відповідності;
- позначку ВТК.
Якщо ви прийшли придбати кабель для проводки електромережі в квартирі та вибрали бухту в 100 м, то тоді бирка повинна бути прямо на ній. Зазначимо, що якщо покупець купує лише невеликий шматок, то ярлик йому не віддають, але можуть надати, щоби просто подивитися чи сфотографувати.
Сертифікат
Щоб переконатися, що кабель якісний, необхідно обов'язково ознайомитися з сертифікатом. Як правило, у такого роду продукції два документи. Перший це сертифікат відповідності, що відповідає за придатність кабелю як матеріалу для електромонтажних робіт. Другий – сертифікат для пожежної безпеки. Ви маєте повне право звернутися до продавця та попросити його дати можливість ознайомитись з ним. Усі документи обов'язково повинні бути заповнені з ГОСТом на кабель і мати чинний термін. Ще таких документах вказують технічні умови, і вони рівносильні ГОСТу.
Стан
Йдеться про зовнішні характеристики кабелю. Рекомендується звертати увагу одразу на те, як він виглядає. Сильні перегини, пом'ятість, здавленість – ознаки серйозного внутрішнього браку. Потім може виявитися, що жили переламані чи навіть одна на одній замкнуті, що неприпустимо. Подібний матеріал заборонено укладати, тому попередньо перед оплатою рекомендується ретельно оглянути.